Dovanojate ar paveldėjote nekilnojamąjį turtą? Kokie mokesčių pokyčiai įsigaliojo nuo 2016 metų? Naudinga informacija deklaruojant savo nekilnojamąjį turtą.

Balandžio mėnesis bus aktyviausias deklaruojant savo pajamas metinėje deklaracijoje. Neretai šis procesas su milžiniškomis eilėmis VMI būstinėje pastebimas iki pat gegužės 1 dienos.

Remiantis Registro centro metine būsto kainos apžvalga (2016 m. sausio 19 d.) matoma, kad senesnės statybos butai Vilniuje užima du trečdalius būsto rinkos apyvartos, išlaikė panašų kainų lygį kaip ir 2014 m., o jų kaina kilo tik 7 proc. Kaimiškoje vietovėje senesnės statybos parduodami butai užima 17,4 proc. apyvartos. Pastebima, kad tokių butų kainos Lietuvos didmesčiuose, išskyrus Vilnių, liko stabilios arba nežymiai augo iki 5 proc. Pastebimiau, lyginant penkerių metų laikotarpį, senesnės statybos butų kainos kilo net 11,8 proc. mažesniuose miestuose ir kaimuose.

Iš aukščiau pateiktų duomenų, matome, kad senesnės statybos butai yra taip pat paklausūs, kaip ir naujos statybos butai, todėl svarbu žinoti, kaip tinkamai parduoti butą? 

Kaip tinkamai parduoti butą? 

Dovanojate ar paveldėjote nekilnojamąjį turtą? Kokie mokesčių pokyčiai įsigaliojo nuo 2016 metų? Naudinga informacija deklaruojant savo nekilnojamąjį turtą.Dažniausiai senesnės statybos butai  parduodami asmenų, kurie keičia gyvenamąją vietą, nori mažesnių išlaidų už šildymą ar žmonių, kurie šitokį nekilnojamąjį turtą paveldi ar gauna dovanų iš jiems artimų žmonių. Visais atvejais patariame įvertinti rinkos tendencijas, rinkos kainas, susipažinti su mokesčių pakeitimais ir atikti turto vertinimą. Turto vertinimas (www.butukainos.lt) reikalingas perleidžiant būstą vaikams, anūkams ar kitiems asmenims, dovanojant jį, todėl, kad ji leidžia nustatyti tikslią buto rinkos kainą bei galimą pardavimo kainą. Nekilnojamojo turto brokeriai  yra tie specialistai, kurie visada užtikrins greitesnį Jūsų buto pardavimo procesą, primins apie reikalingų dokumentų pateikimą, teisingą turto vertės įvertinimą bei pardavimo ar įsigijimo atvejais  – užtikrins sklandesnį mokesčių procesą. Juk nuo kiekvieno parduoto turto (dovanoto ar paveldėto) priklauso mokėti mokesčius.

Todėl pati svarbiausia dalis – mokesčiai, kurie priklauso pardavus paveldėtus ar dovanotus nekilnojamąjį turto objektus. Kaip skelbia VMI  nekilnojamais pagal prigimtį daiktais laikomi daiktai, kurių negalima perkelti iš vienos vietos į kitą, nepakeitus jų paskirties ir iš esmės nesumažinus jų vertės deklaruojant( pvz. Žemės sklypai , statiniai, butai daugiabučiuose namuose , patalpos ir pan.).

Gyventojo gautos nekilnojamojo turto pardavimo pajamos apmokestinamos, jeigu šis turtas buvo įsigytas ir perleistas kito asmens nuosavybėn neišlaikius 10 metų. (anksčiau buvo 5 metus). Tuomet yra taikomas 15 % GPM mokestis nuo gauto nekilnojamojo turto vertės prieaugio. Parduodant dovanotą ar paveldėtą būstą  anksčiau nei 10 metų nuo dovanojimo ar paveldėjimo datos, mokate 15 % GPM nuo skirtumo tarp pardavimo kainos ir paveldėto/dovanoto turto vertės, nustatytos sutartyje. Jei atsitiko taip, kad tuo metu nebuvo nustatyta paveldėto/ dovanoto būsto vertė(www.butukainos.lt), tuomet būtina nekilnojamojo turto vertinimo paslauga.

Tačiau, jei parduodamas butas  (ar kitas nekilnojamojo turto objektas), kuriame Jūs pastaruosius 2 metus iki pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn gyvenote ir čia turėjote deklaruotą gyvenamąją vietą, teisės aktų nustatyta tvarka, tuomet GPM mokėti nereikia. 15 % GPM mokestis taip pat netaikomas, kuomet parduodamame bute gyvenote ir mažiau nei 2 metus, bet deklaravote gyvenamąją vietą jame, o pardavus jį  – gautas pajamas per vienerius metus skyrėte kito Europos ekonominės erdvės valstybėje esančio buto įsigijimui.

Nuolatinis Lietuvos gyventojas gautas 2015 m. (ar vėlesniais mokestiniais laikotarpiais) nekilnojamojo turto pardavimo pajamas turi deklaruoti pats, pateikdamas iki 2016 m. gegužės 1 d. (už 2015 m.) sekančių metų (už 2016 m. ) pajamų deklaracijos GPM308 formą, kuri patvirtinta Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos  finansų ministerijos viršininko 2009 m. gruodžio 15 d. įsakymu Nr. VA-96 „Dėl metinės pajamų deklaracijos GPM308 formos ir jos priedų užpildymo, pateikimo ir tikslinimo taisyklių patvirtinimo”.

Sėkmės deklaruojant pajamas ir turtą 2016. Tikimės, kad yra daug ką deklaruoti!

Straipsnis parengtas pagal :

  • 2016 m. sausio 19 d.Registrų centro metinė būsto kainų apžvalgą
Ši paslauga nėra oficialus nekilnojamojo turto vertinimas, tai yra konsultacinio pobūdžio informacija apie nekilnojamojo turto rinkos kainas.